A cast one piece curved handle blending into rounded roses. Long version. Three anchor points on each rose for a secure fixing. A classic face-fixed pull handle with sweeping bow pull making it perfect for use in commercial settings as well as residential.
Downloads https://www.carlislebrass.com/productpdf/download/file/id/44783/name/Bow_Handle.pdf/" target="_blank"> Datasheet https://www.carlislebrass.com/media/drawings/AA36.pdf" target="_blank"> Technical Datasheet
Products specifications
| Length | 152mm |
| Brand | Carlisle Brass |
| width | 34mm |
| Thickness | 30mm |
| Finish/ Colour | Polished Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |