Contract Bathroom Lock with a wide range of options offering an excellent degree of choice. Square or Radius Forends, 64mm or 76mm sizes and 5 finishes. The Latch bolt has the Easi-T reverse function to save undoing the case so it can be reversed in seconds. Certified to BS EN 12209. Used as a matter of course by the national house builders. This lock carries a 10-year mechanical guarantee. It has been CE tested and is Fire Door Rated. Suitable for use in all domestic, industrial and commercial environments.
Downloads https://www.carlislebrass.com/productpdf/download/file/id/47529/name/Easi-T_Residential_Bathroom_Lock_Range.pdf/" target="_blank"> Datasheet https://www.carlislebrass.com/media/drawings/BAE5030.PDF" target="_blank"> Technical Datasheet https://www.carlislebrass.com/media/certificate/file/CBB209E.pdf" target="_blank"> DOP Certificate https://www.carlislebrass.com/media/certificate/file/CB209.pdf" target="_blank"> DOC Certificate
Products specifications
| Length | 155mm |
| Brand | Carlisle Brass |
| width | 78mm |
| Thickness | 22mm |
| Finish/ Colour | Matt Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |