A straight barrel bolt is perfect solution for additional home security when on a budget. It is simple to use but highly effective and can be used on any door or window in the house. Depending on the application where a straight bolt maybe unsuitable then a necked (cranked) barrel bolt boIt can be used.
Downloads https://www.carlislebrass.com/productpdf/download/file/id/45166/name/Barrel_Bolt.pdf/" target="_blank"> Datasheet https://www.carlislebrass.com/media/drawings/IBB076.PDF" target="_blank"> Technical Datasheet
Products specifications
| Length | 76mm |
| Brand | Carlisle Brass |
| Thickness | 10mm |
| Finish/ Colour | Polished Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Age Range (Restrictions) | No |
| width | 25mm |