Deadlocking Rim Cylinder Nightlatch, c/w matching finish cylinder and 3 keys. Available in different sizes and finishes. A robust nightlatch providing a complete security solution for internal or external doors. The slide snib function allows the latch bolt to remain retracted permitting the door to remain unlocked if required. Comes with a 5 year mechanical guarantee and is Fire Door rated. Suitable for use in domestic, and commercial environments.
Downloads https://www.carlislebrass.com/productpdf/download/file/id/42789/name/Deadlocking_Rim_Cylinder_Nightlatch.pdf/" target="_blank"> Datasheet https://www.carlislebrass.com/media/drawings/RCN8360.PDF" target="_blank"> Technical Datasheet
Products specifications
| Length | 92mm |
| Brand | Carlisle Brass |
| width | 69mm |
| Thickness | 25mm |
| Finish/ Colour | Polished Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |