Versatile hook and eye pattern catch. Most commonly used on doors and window shutters. It provides the perfect solution to restricting doors or gate movement, and can prove to be a more visually appealing option to that of the average bolt.
Downloads https://www.carlislebrass.com/productpdf/download/file/id/52921/name/Silent_Pattern_Cabin_Hook_Blister_Pack.pdf/" target="_blank"> Datasheet https://www.carlislebrass.com/media/drawings/AA61.PDF" target="_blank"> Technical Datasheet
Products specifications
| Length | 103.5mm |
| Brand | Carlisle Brass |
| width | 36mm |
| Thickness | 16mm |
| Finish/ Colour | Polished Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |